Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie fast food
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie fast food

buna seara,
puteti sa ma ajutati si pe mine cu o monografie pt un fast food infintat in octombrie , nu are decat materie prima( nu vinde si sucuri etc...
pot sa descarc toata materia prima la sfarsitul lunii in functie de retetar,administratora spune ca nu vinde tot ca trebuie sa arunce din sandwisch-uri
si nu stiu cum sa procedez

multumesc mult
Materia prima se descarca zilnic pe baza bonurilor de consum (de scoatere din gestiune) si a rapoartelor de productie intocmite pe baza retetarelor, pentru fiecare preparat in parte.Nu aveti cum sa descarcati materia prima o singura data pe luna.
Materiile prime si cele auxiliare se descarca zilnic din Raportul de gestiune. La fel si preparatele sau semipreparatele pregatite si vandute in cursul unei zile.
Pentru a nu arunca preparatele, doamna administrator sa dispuna pregatirea unui numar mai mic de portii, pentru a evita in acest fel pierderile.

Modele de monografii contabile gasiti accesand aceste link-uri:

[ link extern ]